Jakie są trendy przy wymianie okien w 2022 roku?

Klienci kreują mody i trendy również w branży stolarki okiennej. Nowoczesna firma doskonale orientuje się na rynku i wychodzi naprzeciw potrzebom najbardziej wymagających klientów, oferując najpopularniejsze technologie oraz wyznaczając aktualne kierunki w projektowaniu kształtów i kolorów. W bieżącym roku liderzy rynku proponują liczne innowacje i modele o wzorowych właściwościach termoizolacyjnych.

Primo: energooszczędność. Współczesny trend budownictwa kładzie nacisk na ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Pasywne i energooszczędne budownictwo najbardziej popularne jest w krajach europy zachodniej i Skandynawii, w Polsce nabiera rozpędu, pomimo wyższej ceny okna o kryteriach pasywności, jego eksploatacja jest tańsza. Dla porównania współczynnik przenikania ciepła w oknie standardowym wynosi ok. 1,4-1,7 W/m2K, w pasywnym kształtuje się w wartości niższej niż 0,8 W/m2K, to pokazuje jak dużą oszczędność zapewnia technologia pasywna budownictwa. Pamiętajmy, że okna to tylko jeden element tej technologi, aby w pełni optymalizować oszczędność. Powód wyboru tego rozwiązania jest prosty: chodzi o pieniądze – w dobie szalejącej inflacji, coraz droższych cen energii, pozawala zmniejszyć wydatki domowych budżetów.

Okna to jeden z elementów budownictwa pasywnego - technologii pozwalającej optymalizować oszczędność

Secondo: materiały. Najpopularniejsze są okna PCV, chociaż udziały w rynku sukcesywnie podbijają materiały takie jak drewno i aluminium. Eleganckie okna z drewna, czy ekstrawaganckie wyroby z aluminium, albo sprawne połączenia rożnych materiałów takie jak okna drewniano-aluminiowe, aluminiowe z nakładką zewnętrzną PCV. Konstrukcyjnie jednym z trendów są okna wielokomorowe z minimum potrójnym pakietem szybowym.

Terzio: wygląd. To on przyciąga wzrok klientów, większość zwraca uwagę aby wybrany model był dopasowany do elewacji budynku i sprawiał wrażenie estetycznie spójnego z jego bryłą. Wśród nowych trendów możemy wymienić okna podnośno-przesuwne, duże przeszklenia, czy gładkie powierzchnie tak popularne w mieszkaniach, domach prywatnych, czy nowoczesnych biurach.

Awangardowy wygląd to opływowe kształty i profile, które wygładzają okno i dodają lekkości, bez krawędzi, z różnorodnością kolorów tj. naturalne i żywe barwy – nasze zabudowania nabierają coraz bardziej indywidualnego charakteru tak cenionego przez klientów.